X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

خدا عشق آرامش

افتخار ماست که با مردمک چشمان و مرام و صفای جان و روح جانانتان همراهیم .

سلام

 

دوست کامنت گذاری فرموده اند که: « سلام ممنون از توجهتون اما فکر میکنم برای زیستن واقعا دو قلب لازم است. دو روح و دو جسم .... البته که می توان به تنهایی و با یک قلب عشق و محبت را تجربه کرد و ان هم از نوع خدایی اش. اما قلب تنها ان هم در جسم ما انسانهای لغزشگر گاهی به بن بست می رسد و توانایی پیمودن راه عشق خدایی را ندارد.
سبز باشید. »

منم بر اساس احترام به نظرات دوستان، مطالبی را عرض کرده ام که در پی می آید. امید که آنچه خیر است برایمان رقم بخورد.

عرض من در پاسخ این است که:
اینکه خودمون ببخشید بر اساس سلیقه مون چیزهایی را اعتبار کنیم که مثلا دو تا قلب داریم  و یا ... کاملا اختیار داریم و گاهی خیلی چیزای قشنگ و تعبیرات قشنگی می توان کرد.

اما ؛

با توجه به اینکه ما معلومات و اطلاعات و قضایایی حقیقی و واقعی مون را یا از نقل یا از عقل می گیریم، یک کار عرفی و روال متداول و عقلانی است.

 نقل؛ این است که کسی یا کسانی باشد که به حقانیت و استادی اش اطمینان و باور داشته باشیم و مطمئن باشیم که سخن بی راه نمی گوید که در این صورت بر اساس حرف او می توان عمل کرد و حرف و ادعای او را درست و مطابق واقع قلمداد کرد.  و تا اطلاع ثانوی سرسلسله ی نقل های برتر و قابل پیروی و عمل،  قرآن و کلام معصومین هست.  که بیشترین اعتبار را نزد ما و عقلاء دارد.

یعنی کلام و نقل فوق بشری که برای اثبات آن باز هم عقل ما دخالت دارد و باید از عقلی که نشانه های حقانیت را می بیند کمک گرفت.

همین کلام فوق بشری قرآن در این زمینه ی موضوع بحث ما که وجود یک قلب یا دو قلب در بدن انسان هست، خیلی عالی و دقیق می فرماید:  مَا جَعَلَ اللَّهُ لِرَجُلٍ مِنْ قَلْبَینِ فِی جَوْفِهِ ......... (الأحزاب/4)

خداوند برای هیچ کس دو دل در درونش نیافریده است؛  

 

و اگر از راه عقل که علم تجربی و آزمایشگاهی آن را ثابت می کند، به موضوع نگاه کنیم، باز هم معتقدند که  انسان تنها یک قلب و مغز دارد که شخصیت حقیقی او را می سازد.

 

و اگر از راه علوم عقلی مثل فلسفه هم به موضوع نگاه کنیم، فلاسفه معتقدند که شخصیت آدمی که همان روح مجرد او را تشکیل می دهد، تنها یکی است. و در اثبات وجود خود گوینده می گوید اینکه من شک می کنم که هستم یا نیستم، دلیل بر این است که من وجود دارم. عبارت مشهوری در فلسفه ( البته فلاسفه غربی ) به آن معتقد است که : من هستم چون شک می کنم. یا من شک می کنم پس هستم.

پس از این سه طریق که قابل اعتنا و استناد گزاره های واقعی هست، به موضوع نگاه کنیم، هر سه می گویند که ما تنها یک قلب و یک شخصیت و یک روح و یک وجود داریم. البته این وجود دارای گرایشها و کشش ها و میلهای متفاوت و متضاد هست که دوستی و دشمنی و ..... را می تواند انتخاب کند و با اختیار خودش آنها را انتخاب کند.

 

دیگه اینکه امروز یکی از دوستان  آمده و  همچنین تعبیری می کند که آدم دو تا قلب داره، مبنای استدلالش چیه؟ و بر چی اساسی همچنین چیزی را ادعا می کند، برای خودش محترم و برای ما فقط در حد شنیدن هست، اما باور و پذیرش آن فعلا مشکل است.

سپاس خداوندی را که به ما نعمت سلامتی و وجود بخشید که بدانیم و بشناسیمش و به سمت بندگی و اطاعتش فراخوانده و لیاقت بشخیده است که این بندگی و خواستن و حرکت کردن، عین قدرت و وجود و عشق و آرامش هست.

این روزها باز هم روزها همچنان خیلی زود می گذرد یا اینکه ما مدیریت زمان بلد نیستم و عمرهایمان کم برکت شده است.

سلامت و سعادت را برایتان آرزومندم. یاعلی


تاریخ : شنبه 18 آذر 1396 | 19:09 | چاپ | نویسنده: علی | گلواژه های مهربانی شما (1) (0 لایک)
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.